Witaj w Serwisie Łatwa Gotówka Tuesday, October 26 2021 @ 08:46 pm CEST

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny – czym się różnią?

  • Autor:
  • Odsłon 521
Geeklog

Choć dla wielu osób pojęcia pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to pojęcia tożsame, to nie jest to prawdą. Co prawda w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie zobowiązania, które jest zabezpieczone hipoteką nieruchomości, jednak różnią się one od siebie. Czym?

Jeśli potrzebujemy pożyczki, banki oferują nam szereg produktów. Jeśli nasze wydatki są stosunkowo niskie, wtedy zapewne wystarczy nam nawet niska pożyczka pokroju chwilówki lub kredytu gotówkowego. Inaczej jednak sprawa ma się w przypadku kredytu na mieszkanie lub dom. Wtedy z pomocą przyjdzie nam pożyczka hipoteczna lub kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony hipoteką. Jest on przeznaczony na sfinansowanie nabycia prawa własności działki, budynku lub mieszkania, jak również przebudowę domu czy nabycie prawa do lokalu. Przy czym warto zaznaczyć, że kredyt hipoteczny może być udzielany tylko przez banki, a pożyczka przez inne instytucje finansowe.

W czym są podobne obie formy? W obu przypadkach możesz ubiegać się o wysokie kwoty zobowiązania. Są to kwoty wyższe niż w przypadku pożyczek standardowych. Otrzymanie finansowania będzie wymagało ustanowienia zabezpieczenia na hipotece nieruchomości. Samo zobowiązanie trwa zazwyczaj od 20 do 35 lat. Przyjrzyjmy się teraz różnicom, które je dzielą. Najważniejszą różnicą jest cel zaciągania zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego mówimy zawsze o celowości, pozyskane środki są przeznaczane zawsze na zakup mieszkania lub budowę domu. Z kolei pożyczkę hipoteczną możemy wziąć na dowolny cel konsumpcyjny. Mowa tu np. o zakupie samochodu, czy innych wydatkach. W przypadku kredytu zabezpieczenie stanowi zazwyczaj nieruchomość, która stanowi jednocześnie cel kredytowania. Jest to więc np. mieszkanie lub dom. Z kolei pożyczka udzielana jest pod zabezpieczenie nieruchomości, którą już posiadamy. Jeśli myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego musimy mieć wkład własny, a w przypadku pożyczki nie jest to konieczne. W obu przypadkach myśląc o kosztach myślimy o oprocentowaniu. Jego wysokość uzależniona jest od marży ustalonej przez bank oraz obowiązującej stawki. Nie bez znaczenia jest też prowizja, która liczona jest jako procent od przyznanej kwoty. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co jest tańsze, to odpowiedź brzmi – kredyt. Różnice dotyczą w tym wypadku przede wszystkim wysokości marzy banku, która może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku kredytu. Jeśli zaś chodzi o okres spłaty, to zazwyczaj te dwie formy różnią się nieznacznie.

Zapraszam równieź do poszerzenia swojej wiedzy na temat finansów na stronie: 17bankow.com/poradniki/643/baza-erif-jak-dziala-i-jak-sprawdzic-czy-w-niej-jestem.