Witaj w Serwisie Łatwa Gotówka Friday, January 21 2022 @ 05:28 pm CET

Czy lokaty są bezpieczne?

  • Autor:
  • Odsłon 1,597
Geeklog

Każdy z nas w jakiś sposób oszczędza, lub też planuje oszczędzać, ale również zadajemy sobie pytanie jak to zrobić, aby było to dla nas bezpieczne i przynosiło nam zyski, o których każdy marzy.

W takim razie jak zabezpieczać swoje pieniądze?

Hmm… może dobrym wyjściem jest przechowywanie pieniędzy w domu a jednocześnie systematyczne odkładanie. Nie koniecznie, ponieważ gdy wiemy, że mamy gotówkę pod ręką częściej po prostu po nią sięgamy. A więc co zrobić?

Banki oferują nam wiele sposobów oszczędzania są to między innymi najbardziej popularne: lokaty, następnie konta oszczędnościowe, produkty strukturyzowane, polisolokaty, wszelkiego rodzaju premie za użytkowanie produktów bankowych - bardzo popularna w ostatnim czasie premia za zakupy. Jednak najskuteczniejszym sposobem jest lokata, prawda jest taka, że nie daje nam ona ogromnego zysku, ale pozwala na zaoszczędzenie kilku, kilkunastu złotych w przeciągu kilku miesięcy czy też roku.

Okazuje się również, że jest ona najbezpieczniejszą formą oszczędzania.

Dlaczego lokata jest najbezpieczniejszą formą oszczędzania?

Banki zapewniają nas o swoim bezpieczeństwie. Ostatnio powstaje wiele nowych konkurencyjnych banków, tak więc mamy ogromne możliwości by wybrać właściwą najbardziej odpowiednią dla siebie lokatę. Tak jak wspomniano wcześniej daje ona nam poczucie bezpieczeństwa, stabilności i pewność zysku. Dlaczego jest bezpieczna?

Instytucją która odpowiada za bezpieczeństwo depozytów bankowych jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ochroną objęte są środki pieniężne należące do osób prywatnych jak i firm. Fundusz Gwarancyjny chroni depozyty walutowe i złotowe, ale wypłaca należności tylko w złotych. Poszkodowani klienci banku mają 5 lat na zgłoszenie się do biura i odebranie należności. Jeżeli dysponujemy dużą sumą pieniężną dla pewności warto ulokować swoje oszczędności w kilku bankach. Ponieważ prawdopodobieństwo, że zbankrutuje kilka banków jest znikome. Pamiętaj wybierając lokatę zwracaj uwagę na jej oprocentowanie. Jeśli masz cały czas obawy, wybierz tę mniej oprocentowaną. Jednak należy zawsze zwracać uwagę na to czy depozyt w danym banku jest objęty gwarancja BFG.